Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Mely orosz kormánytagoknak lehet kulcsszerepük Vlagyimir Putyin utolsó elnöki ciklusának alakításában? Kit emlegetnek már most is jövőbeli elnökesélyesként, kinek kell felpörgetnie a gazdaságot, kire marad a szociális aknamező rendbetétele, és melyik új minisztert kezelték már a középiskolában miniszterelnökként? Miniportréink az új orosz vezetésről!
Nyitókép: Putyin és Sojgu a szibériai Tuvában lazít
Vlagyimir Putyin orosz elnök a minap váratlan gyorsasággal bejelentette az orosz alkotmányos rendszer reformterveit, és még aznap lemondott Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és kormánya is.
Lapunk most bemutatja a változó putyini rendszer régi és új arcait, akik meghatározó szereppel bírhatnak a közeljövő orosz politikájában.
Putyin Misusztyinnal
Mihail Misusztyin, új miniszterelnök, eddig a Szövetségi Adóhivatal vezetője
Az egyik legsikeresebb szövetségi intézmény élén töltött évtizede után az orosz gazdaság újraélesztésében lesz komoly szerepe, a nép felé a technokrata menedzser képét kell sugároznia. 53 éves, egy moszkvai elővárosban született, apja a seremetyevói repülőtér KISZ-titkára volt. A Sztankinon végzett tervezőmérnökként. 32 éves kora óta szinte megszakítás nélkül közszolga, az adóhivatal vezetőjének asszisztenseként kezdett, majd adóügyi miniszterhelyettes lett, bevezette Oroszországban az egyablakos ügyintézést és az e-aláírást. 2004-ben a földhivatal vezetője lett, aztán 2006-tól a különleges jogállású ipari zónákért felelt. 2010-ben közgazdászdoktor lett, majd az adóhivatal vezetője, melynek élén jóval kevesebb ellenőrzés mellett jóval hatékonyabb működést ért el.
Igor Krasznov, új főügyész, eddig a Szövetségi Nyomozóhatóság elnökhelyettese
A 45 éves Krasznov a szeverodvinszki rakétateszthelyhez közeli Arhangelszkben született, az ottani Lomonoszov Egyetemen végzett jogot. 22 éves kora óta ügyész, olyan forró ügyeken dolgozott, mint például Borisz Nyemcov liberális politikus és Anasztaszja Baburova újságírónő politikától nem független meggyilkolása, vagy a Muszlim Abdullajev thai boxoló és Eduard Csuvasov moszkvai bíró elleni merényletek. Nyemcov, valamint Szergej Pomazun belgorodi lövöldöző ügyében a nyomozócsoport vezetője volt. 2016 óta a Szövetségi Nyomozóhatóság elnökhelyettese.
Konsztantyin Csujcsenko, új igazságügy-miniszter, eddigi miniszterelnök-helyettes, kabinetfőnök
A három legfontosabb miniszter (külügy, hadügy, igazságügy) közül ő az egyetlen új arc Misusztyin kormányában – ez azt jelzi, hogy Putyin elnök a jogalkotás vonalán változtatásokat tervez. 54 éves, Lipeckben született, a Leningrádi Állami Egyetem jogi karán Dmitrij Medvegyev csoporttársa volt. A mai Szentpéterváron ügyészként kezdte karrierjét, majd a titkosszolgálathoz igazolt, aztán 2001-2008 között a Gazprom olajvállalat jogi igazgatója volt. Onnantól kezdve Putyin hivatalában lett az ellenőrző főosztály vezetője. Jelenlegi kormányzati kulcsszerepére 2018-ban kezdték el felkészíteni, ekkor Medvegyev nyakára került miniszterelnök-helyettesként és a kormány kabinetfőnökeként.
A még hatalomban lévő Medvegyev Csujcsenkóval
Putyin kitartó bizalmi emberei:
Szergej Lavrov, hivatalban maradt külügyminiszter
Vlagyimir Putyin régi bizalmasa, 2004 óta külügyminiszter, azon kevés elismert orosz csúcspolitikus egyike, akiknek pozícióját legfeljebb akkor fenyegeti veszély, ha saját maguk kérik nyugdíjazásukat. Az idén 70 éves, moszkvai születésű Lavrov helyén maradása arra utal, hogy Putyin továbbra is rajta tartja a kezét a külpolitikán, az irányvonalban pedig nem tervez komoly változtatásokat. Angol tagozatos középiskolát végzett, de tanult franciául, szingalézül és maldívul is. A moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (MGIMO) végzett, 48 éve van a külügyi pályán. Srí Lankán kezdte attaséként, aztán a Szovjetunió ENSZ-hez rendelt nagykövetségének első titkára, majd a nemzetközi szervezetekért felelős főosztály vezetője a szovjet külügyminisztériumban. 1992-ben már orosz külügyminiszter-helyettes, 1994-től a legrangosabb orosz nagyköveti pozícióban, ENSZ-főképviselőként dolgozik, innen vált 2004-ben a külügy élére.
Szergej Sojgu, hivatalban maradt védelmi miniszter
2012 óta védelmi miniszter. A maroknyi kevert származású orosz vezető egyike: a mongol határhoz közel, dél-szibériai tuvai kerületben született tuvai apától és ukrán anyától. 64 éves. Katona ő maga nem volt, ehelyett építészként végzett a krasznojarszki egyetemen. Politikai pályafutását a kommunista párt egy közép-szibériai városi másodtitkáraként kezdte, majd 1990-ben az állami építésügyi bizottság elnökhelyettese. 1991-ben már a katasztrófavédelmi és vészhelyzeti bizottság elnökévé nevezik ki, aztán vidékre megy „rendcsinálónak”: az 1992-es háború alatt Észak-Oszétia és Ingusföld átmeneti kormányának elnökhelyettese, 1994-től 2012-ig katasztrófavédelmi miniszter, 2000-ben rövid ideig miniszterelnök-helyettes, 2012 májusától novemberéig pár hónapig a moszkvai terület kormányzója. A Putyin-párt, az Egységes Oroszország jogelődjének, az Egység pártnak elnöke, 2012 novemberétől tábornoki rangban védelmi miniszter. Kiugró népszerűsége miatt potenciális jövőbeli orosz elnökként rebesgetik, ám kérdés, hogy Putyin erős elnököt akar-e utódjául.
Öregfiúk – Lavrov, Putyin, Sojgu
Andrej Belouszov, új első miniszterelnök-helyettes, eddig az elnök gazdasági tanácsadója
Putyin meghosszabbított keze a kormányban ezentúl valószínűleg az első miniszterelnök-helyettessé kinevezett Belouszov lesz. 60 éves, moszkvai születésű, a Lomonoszov Egyetemen végzett közgazdaságtant, melyből később doktorált. Az Orosz Természettudományos Akadémia levelező tagja. Közgazdász kutatóként csinált nevet magának, és 1999-tól kezdve számos orosz miniszterelnök tanácsadója. 2000-ben saját makrogazdasági elemzőintézetet alapított. 2006-ban a gazdasági fejlesztésért felelős miniszter helyettese lett, majd 2008-ban az akkor a miniszterelnöki stallumban ülő Vlagyimir Putyin maga mellé vette, a kormány pénzügyi főosztályának lett a vezetője, így a gazdaságpolitika első vonalába került. Miután Putyin 2012-ben visszakerült az elnöki székbe, Belouszov még egy évet a kormányban maradt gazdaságfejlesztési miniszterként, de utána az elnöki hivatalba váltott gazdasági tanácsadónak. 2015-től két évig a Rosznyefty igazgatótanácsi elnöke. Miniszterelnök-helyettesként szinte a teljes gazdaságot ő felügyeli, egyértelműen a legfontosabb a helyettesek sorában, alá tartozik többek között a gazdaságfejlesztési és a közlekedési minisztérium, de a versenyhivatal, a statisztikai szolgálat, a légi, vasúti, közúti és vízi közlekedést felügyelő összes ügynökség is.
Belouszov – Putyin keze az új kormányban?
Támadnak a technokraták
A népszerűtlen humán tárcavezetőket gyakorlatilag egy kaptafára cserélte le Vlagyimir Putyin: fogta a területükért felelős állami ügynökséget, és – magasabb szakmai kvalitásokat remélve tőlük – kinevezte annak vezetőjét a jelenlegi miniszter helyére, hogy szakértői kormány képét alakítsa ki Misusztyin kabinetjéről.
Így került pozícióba Viktorija Abramcsenko új agrárügyi miniszterelnök-helyettes, aki eddig a földhivatal vezetője volt, Dmitrij Csernyisenko új sportügyi miniszterelnök-helyettes, a szocsi olimpia főszervezője, Mihail Murasko új egészségügyi miniszter, eddig az egészségügyi hivatal vezetője (aki az oroszok 4%-ának bizalmát bíró Veronyika Szkvorcovát váltja), és Szergej Kravcov új oktatási miniszter, az oktatási hivatal eddigi vezetője is.
Viktorija Abramcsenko: nő az agrárügyek élén
Jól csak felfelé bukhat az ember
Anton Sziluanov, hivatalában maradt pénzügyminiszter
Az 56 éves, Moszkvában született pénzügyminiszter új hatáskörökkel megerősítve élte túl a kormányváltást, átvehette a gazdaságfejlesztési minisztériumtól az állami vagyonkezelőt és a gazdasági zászlóshajó-projekteket – igaz, miniszterelnök-helyettes a továbbiakban már nem lesz. Szinte teljes szakmai pályafutását a pénzügyminisztérium kötelékében töltötte, ahogy édesanyja és öccse is. A Kormányzati Pénzügyi Egyetemen végzett, 22 évesen igazolt közgazdászként az oroszországi szovjet tagköztársaság pénzügyminisztériumához, ahol 1989-ben főosztályvezető-helyettessé, majd a költségvetési főosztály vezetőjévé avanzsált. 1994-ben doktorált, 1997-ben szintén főosztályvezetőként a makrogazdasági és bankügyi főosztályhoz váltott, majd 2004-ben lett pénzügyminiszter-helyettes, 2011-ben pedig miniszter, egyben a Biztonsági Tanács tagja. 2013-tól a pénzügyi és közgazdaság-tudományi kar dékánja alma materében, a Kormányzati Pénzügyi Egyetemen. 2018-ban miniszterelnök-helyettes lett. Népszerűségét nagyban csökkentette, hogy még ugyanebben az évben kulcsszerepet játszott a nyugdíjkorhatár nagy felháborodást kiváltó emelésében.
Resetnyikov – kormányzóból kulcsminiszter
Makszim Resetnyikov, új gazdaságfejlesztési miniszter, eddig a permi határterület kormányzója
Az orosz gazdaság beindításában kulcsszerepet szán neki Vlagyimir Putyin Andrej Belouszov miniszterelnök-helyettessel együttműködésben. A kormányzók közül kerül ki, akik a moszkvai minisztereknél mindig is népszerűbbek voltak, így húzóarca lesz a Misusztyin-kormánynak. Elődjével, Makszim Oreskinnel közvetlen munkakapcsolatban lesz, mivel az Putyin személyes kabinetjébe igazolt gazdasági tanácsadónak. Permben, az Urál hegységhez közel született, épp csak betöltötte a negyvenet. Osztálytársai már a középiskolában leendő miniszterelnökként emlegették. Kibernetikát és közgazdaságtant, majd nyelvészetet végzett a Permi Állami Egyetemen. 21 éves kora, tehát 2000 óta a permi területi kormányzóságnak dolgozik, a költségvetés-tervezési főosztályt vezeti, különböző gazdasági igazgatóságok helyettes vezetője lesz, majd 2006-2007 között a permi kormányzó első helyettese. 2007-ben Moszkvába kerül, a vidékfejlesztési minisztérium főosztályvezető-helyettese lesz, majd 2009 tavaszán visszatér Permbe, ahol a kormányzó kabinetfőnöke lesz. 2009 őszén ismét Moszkvába hívják, Szergej Szobjanyin későbbi moszkvai polgármester alatt a kormány vidékfejlesztési igazgatóságát vezeti, majd követi főnökét a moszkvai önkormányzatba kabinetfőnök-helyettesként, később városfejlesztési és gazdasági miniszterként. 2017-ben Vlagyimir Putyin hazaküldi Permbe kormányzónak, ugyanazon év nyarán meg is választják.